Historia Olympic Games - maraton mężczyzn
(medaliści - wyniki Polaków)
1/
10.04.1896 - Athens (40 km)
1. | Spiridon | Louis | Gre | 2:58.50 |
2. | Charilaos | Vasilakos | Gre | 3:06.03 |
3. | Gyula | Kellner | Hun | 3:06.35 |
2/
19.07.1900 - Paris (40,26 km):
1. | Michel | Theato | Fra/Lux | 2:59.45 |
2. | Emile | Champion | Fra | 3:04.17 |
3. | Ernst | Fast | Swe | 3:37.14 |
3/
30.08.1904 - St. Louis (40,233 km):
1. | Tom | Hicks | USA | 3:28.53 |
2. | Albert | Corey | USA/Fra | 3:34.52 |
3. | Arthur | Newton | USA | 3:47.33 |
4/
24.07.1908 - London (42,195 km):
1. | Johnny | Hayes | USA | 2:55.18,4 |
2. | Charles | Hefferon | USA | 2:56.06,0 |
3. | Joe | Forshaw | USA | 2:57.10,4 |
5/
14.07.1912 - Stockholm (40 km):
1. | Ken | McArthur | SA | 2:36.54,8 |
2. | Christian | Gitsham | SA | 2:37.52,0 |
3. | Gaston | Strobino | USA | 2:38.42,4 |
6/
2.08.1920 - Antwerp (42,75 km):
1. | Hannes | Kolehmainen | Fin | 2:32.35,8 |
2. | Juri | Lossman | Est | 2:32.48,6 |
3. | Valerio | Arri | Ita | 2:36.32,8 |
7/
13.07.1924 - Paris (42,195 km):
1. | Albin | Stenroos | Fin | 2:41.22,6 |
2. | Romeo | Bertini | Ita | 2:47.19,6 |
3. | Clarence | DeMar | USA | 2:48.14,0 |
8/
5.08.1928 - Amsterdam:
1. | Boughera | El Qyafi | Fra/Alg | 2:32.57 |
2. | Manuel | Plaza | Chi | 2:33.23 |
3. | Martti | Marttelin | Fin | 2:35.02 |
9/
7.08.1932 - Los Angeles:
1. | Juan | Zabala | Arg | 2:31.36 |
2. | Sam | Ferris | GBR | 2:31.55 |
3. | Armas | Toivonen | Fin | 2:32.12 |
10/
9.08.1936 - Berlin:
1. | Kee Chung | Sohn | Jpn/Kor | 2:29.19,2 |
2. | Ernie | Harper | GBR | 2:31.23,2 |
3. | Sung Yong | Nam | Jpn/Kor | 2:31.42 |
| Kazimierz | Fiałka | Pol | nie ukończył |
11/
7.08.1948 - London:
1. | Delfo | Cabrera | Arg | 2:34.51,6 |
2. | Tom | Richards | GBR | 2:35.07,6 |
3. | Etienne | Gailly | Bel | 2:35.33,6 |
12/
27.07.1952 - Helsinki:
1. | Emil | Zatopek | Cze | 2:23.03,2 |
2. | Reinaldo | Gorno | Arg | 2:25.35 |
3. | Gustaf | Jansson | Swe | 2:26.07 |
47. | Winand | Osiński | Pol | 2:54.38,2 |
13/
1.10.1956 - Melbourne:
1. | Alain | Mimoun | Fra/Alg | 2:25.00 |
2. | Franjo | Mihalic | Yug | 2:26.32 |
3. | Veikko | Karvonen | Fin | 2:27.47 |
14/
10.09.1960 - Rome:
1. | Abebe | Bikila | Eth | 2:15.16,2 |
2. | Rhadi | ben Abdesselem | Mor | 2:15.41,6 |
3. | Barry | Magee | NZL | 2:17.18,2 |
15/
21.10.1964 - Tokyo:
1. | Abebe | Bikila | Eth | 2:12.11,2 |
2. | Basil | Heatley | GBR | 62:16.19,2 |
3. | Kokichi | Tsuburaya | Jpn | 2:16.22,8 |
16/
20.10.1968 - Mexico:
1. | Mamo | Wolde | Eth | 2:20.26,4 |
2. | Kenji | Kimihara | Jpn | 2:23.31,0 |
3. | Mike | Ryan | NZL | 2:23.45 |
17/
10.09.1972 - Munich:
1. | Frank | Shorter | USA | 2:12.19,8 |
2. | Karel | Lismont | Bel | 2:14.31,8 |
3. | Mamo | Wolde | Eth | 2:15.08,4 |
40. | Edward | Stawiarz | Pol | 2:28.12,4 |
18/
31.07.1976 - Montreal:
1. | Waldemar | Cierpinski | GDR | 2:09.55,0 |
2. | Frank | Shorter | USA | 2:10.45,8 |
3. | Karel | Lismont | Bel | 2:11.12,6 |
15. | Kazimierz | Orzeł | Pol | 2:17.43,4 |
47. | Jerzy | Gros | Pol | 2:28.45,8 |
19/
1.08.1980 - Moskwa:
1. | Waldemar | Cierpinski | GDR | 2:11.03 |
2. | Gerard | Nijboer | Hol | 2:11.20 |
3. | Satymkuł | Dżumanazarow | USSR | 2:11.35 |
26. | Zbigniew | Pierzynka | Pol | 2:20.03 |
| Ryszard | Marczak | Pol | nie ukończył |
| Andrzej | Sajkowski | Pol | nie ukończył |
20/
12.08.1984 - Los Angeles:
1. | Carlos | Lopes | Por | 2:09.21 |
2. | John | Treacy | Irl | 2:09.56 |
3. | Charlie | Spedding | GBR | 2:09.58 |
21/
2.10.1988 - Seoul:
1. | Gelindo | Bordin | Ita | 2:10.32 |
2. | Douglas | Wakiihuri | Ken | 2:10.47 |
3. | Ahmed | Salah | Dji | 2:10.59 |
22/
9.08.1992 - Barcelona:
1. | Young Cho | Hwang | Kor | 2:13.23 |
2. | Koichi | Morishita | Jpn | 2:13.45 |
3. | Stephan | Freigang | Ger | 2:14.00 |
7. | Jan | Huruk | Pol | 2:14.32 |
21. | Wiesław | Perszke | Pol | 2:16.38 |
23/
4.08.1996 - Atlanta:
1. | Josia | Thugwane | RSA | 2:12.36 |
2. | Bong-Ju | Lee | Kor | 2:12.39 |
3. | Eric | Wainaina | Ken | 2:12.44 |
17. | Leszek | Bebło | Pol | 2:17.04 |
61. | Grzegorz | Gajdus | Pol | 2:23.41 |
24/
1.10.2000 - Sydney:
1. | Gezahegne | Abera | Eth | 2:10.11 |
2. | Eric | Wainaina | Ken | 2:10.31 |
3. | Tesfaye | Tola | Eth | 2:11.10 |
| Piotr | Gładki | Pol | nie ukończył |
25/
29.08.2004 - Athens:
1. | Stefano | Baldini | Ita | 2:10.55 |
2. | Mebrahtom | Keflezighi | USA | 2:11.29 |
3. | Vanderlei | de Lima | Bra | 2:12.11 |
34. | Waldemar | Glinka | Pol | 2:19.43 |
37. | Michał | Bartoszak | Pol | 2:20.20 |
26/
24.08.2008 - Beijing:
1. | Samuel Kamau | Wanjiru/td> | Ken | 2:06.32 |
2. | Jaouad | Gharib | Mar | 2:07.16 |
3. | Tsegay | Kebede | Eth | 2:10.00 |
34. | Henryk | Szost | Pol | 2:19.43 |
54. | Arkadiusz | Sowa | Pol | 2:24.48 |
27/
12.08.2012 - London:
1. | Stephen | Kiprotich> | Uga | 2:08.01 |
2. | Abel | Kirui | Ken | 2:08.27 |
3. | Wilson Kipsang | Kiprotich | Ken | 2:09.37 |
28/
21.08.2016 - Rio de Janeiro:
1. | Eliud | Kipchoge | Ken | 2:08.44 |
2. | Feyisa | Lilesa | Eth | 2:09.54 |
3. | Galeen | Rupp | USA | 2:10.05 |
39. | Artur | Kozłowski | Pol | 2:17.34 |
128. | Yared | Shegumo | Pol | 2:31.54 |
| Henryk | Szost | Pol | nie ukończył |
29/
8.08.2016 - Sapporo:
1. | Eliud | Kipchoge | Ken | 2:08.38 |
2. | Abdi | Nageeye | Ned | 2:09.58 |
3. | Bashir | Abdi | Bel | 2:10.00 |
38. | Adam | Nowicki | Pol | 2:17.19 |
63. | Arkadiusz | Gardzielewski | Pol | 2:22.50 |
| Marcin | Chabowski | Pol | nie ukończył |
Tadeusz Dziekoński
- atestator tras w biegach ulicznych (licencja WA/AIMS kategoria A)
- członek Komisji Technicznej IAU
- Administrator PZLA d/s atestacji tras w biegach ulicznych
- członek Komisji Statystycznej PZLA